منو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

معرفی کتاب “من کی هستم” از احمد مقصودیان

معرفی و خلاصه کتاب "من کی هستم" احمد مقصودیان
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

مشخصات کتاب:

سطری از پیشگفتار کتاب “من کی هستم؟!”:

اهمیتی ندارد که “من” در زندگی چه چیزی کم دارم یا با چه مشکلاتی مواجه هستم. زیرا با معرفت نسبت به خود قادر خواهم بود دنیایم را برای ابد دگرگون کنم و زمینه هدفمندی، موفقیت و لذت واقعی زندگی‌ام را به زیبایی فراهم آورم.

در بخشی از کتاب “من کی هستم” می‌خوانیم:

«انسان به فتح هیمالیا می‌رود. به اکتشاف اعماق اقیانوس می‌پردازد. به ماه و مریخ سفر می‌کند. و شگرف اینکه سرزمینی که تلاش نمی‌کند آنرا کشف کند، دنیای درون خود است!

من کی هستم؟! چرا من وجود دارم؟!

معمولا توی زندگی‌مون بارها با پوچی و بی‌هویتی یا سردرگمی نسبت به مفهوم “من” در زندگی مواجه شدیم. بارها این سوال مهم و بنیادی در ذهنمون نقش بسته که به راستی من کی هستم؟! با چه هدفی اومدم؟! به کجا قراره برم؟! و … . ولی اغلب یا پاسخی سطحی و بدون استدلال، خودمون رو در غفلت رها می‌کنیم.

اگه درست همون موقع که به دنبال خود واقعی‌مون هستیم اشتباه نکنیم. همون موقع شکوفه‌ رشد، بلوغ و هدفمندی در وجودمون جوونه می‌زنه! این ارزشمندترین پرسشی هستش که انسان می‌تونه توی زندگی از خودش داشته باشه. خدا هم به همین شیوه “من” رو توی مسیر هدایت قرار میده.

خداوند “من” را برای خوشبختی، آرامش و سعادت آفریده و جز این برایم نمی‌خواهد. اگه تا الان غیر از این بوده، در نتیجه غفلت خودم بوده!

موفقیت در هر چیزی و خوشبختی و توفیق در هر بعد از زندگی مثل عشق، آرامش، شادابی و ثروت به یه شروع خوب بستگی داره.

حتی اگه سن و سالی ازتون گذشته! و به نوعی در میانه راه متوجه شدید. راه اصولی اینه که پایه‌های شناخت و درک خودتون رو دوباره از نو محکم کنید. و البته که هیچوقت برای شروع دیر نیست!

سرانجام، گذرِ همه‌ی انسان‌ها به خودشون میفته! چقدر سعادتمندند اونهایی که قبل از این اتفاق، خودشون رو به خوبی شناخته و راه تعالی یافته‌اند. 

هر وقت که این موضوع رو درک کردید، خداوند فرصت لازم برای موفقیت و بهره‌مندی از دستاوردهای اون رو در اختیارتون میگذاره.

هر برتری، موفقیت و تعالی‌ای در زندگی، فقط و فقط نتیجه آگاهی “من” است و “من” بدنیا آمده‌ام تا بهای این آگاهی را بپردازم. در غیر اینصورت، موفقیتی حاصل نمی‌شود!

احمد مقصودیان، مشاور خودشناسی و مؤلف کتاب “من کی هستم”

این کتاب برای چه کسانی مفید است؟

اگه قصد دارید خودتون رو بشناسید و یا در مسیر خود شناسی هستید. اگه میخواهید وجود ارزشمندتون رو درک کنید. اگه نمی‌دونید سود شما از موهبت زندگی چیه.

احتمالا تا حالا براتون اتفاق افتاده که جلوی آینه بایستید و بگید: “این کسی که همه به این اسم صدایش می‌کنند واقعا کیه؟!” اساسی‌تربن دغدغه هر شخص باید رسیدن به پاسخِ همین پرسش اساسی باشه.

همونجا که مولانا میگه:

روزها فکر من این است و همه شب سخنم
که چرا غافل از احوال دل خویشتنم
از کجا آمده‌ام آمدنم بهر چه بود
به کجا می‌روم؟ آخر ننمایی وطنم

کیست در دیده که از در بدن برون می‌نگرد
یا چه جان است نگویی نفسی دم نزنم

اگه با خودتون فکر می‌کنید: “چی شد که من این شدم؟!” اگه میخواهید که هدفمند بشید! و برای پی بردن به چرایی وجود خود و درک بهتر و عمیق‌تر خالق و جهان هستی، برای یک بار هم که شده کتاب فوق‌العاده “من کی هستم” از احمد مقصودیان رو بخونید.

این کتاب از معدود کتابهایی هست که هر چی بخونید اشتیاقتون بیشتر میشه و اون رو بارها خواهید خوند. چرا که هر خط از این کتاب کلی اطلاعات بهت انتقال میده و واقعا نمیشه براحتی کتاب رو خلاصه کرد.

بهمین دلیل یکبار خوندن کتاب براتون کافی نخواهد بود. و بهتره این کتاب همیشه توی قفسه کتابخونه‌تون در دسترس باشه!

معرفی و خلاصه کتاب "من کی هستم" احمد مقصودیان

تصویر روی جلد کتاب “من کی هستم” از احمد مقصودیان

موفقیت در گرو خودشناسی

مطمئن باشید با خوندن این کتاب با دنیایی مواجه می‌شید که منجر به تغییر و تحول عمده و مفید در نگرش، هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی صحیح و دستیابی به اهداف متعالی زندگی شما میشه و نهایتا با فهم معنی و فلسفه زندگی، به شکوفایی، موفقیت، ثروت و سعادت واقعی و ابدی در زندگی دست خواهید یافت!

مبادا بگید که شناختن “خود واقعی” شدنی نیست! ما همیشه قادر به این معرفت بوده‌ایم. اولا خواستن توانستن است، بعد هم با مطالعه و عمق بخشیدن به اون می‌تونید به این معرفت دست پیدا کنید.

حرکت در مسیر شناخت “من” پایانی است برای تمام نگرانی‌ها، دلهره‌ها، اضطراب‌ها، ترس‌ها و وسوسه‌ها و آغازی است برای به آغوش گرفتن سلامتی، خوشبختی و شکوه زندگی.

کم‌کم در این راه قدر و ارزش “من” برایت نمایان می‌شود، دیگر هیچ موهبتی را برتر از وجود “من” نمی‌بینی، با “من” دوستی یگانه می‌شوی، دنیایت را مملو از شگفتی و اعجاز می‌بینی و زندگی‌ات به تحسین‌ برانگیزترین موسیقی‌ای تبدیل می‌شود که هر نت آن “تو” را تا بی‌نهایت به وجد می‌آورد.

اگر در زندگی به سطحی از آگاهی رسیده‌اید که می‌خواهید بدانید “من” کی هستم، برای چه به دنیا آمده‌ام و رسالتم چیست. با چه ابعاد و اهدافی و با چه نگرشی به سوی سعادت، خوشبختی، آرامش و ثروت واقعی رهنمون می‌شوم.

در این صورت؛ باید بدونید که جهت زندگی شما به سمت هدفمندی تغییریافته و به دلیل بلوغ فکری آنرا فراتر از وقت‌گذرانی‌های ساده و روزمرگی می‌بینید.

به‌ندرت در آموزه‌های نوین، متافیزیک، برنامه‌ریزی عصبی-کلامی و… نقشه‌ای واضح از “من” و زندگی‌ام ارائه می‌شود، علتش این است که با دیدگاه زیربنایی و یا رویکرد تحقیقی و حقیقت‌یابی به مقوله “من” پرداخته نمی‌شود.

برای اینکه یک سازه از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشه و در مقابل حوادث طبیعی آسیب نبینه باید علاوه بر طراحی اصولی از زیربنا و پی‌ریزی مناسبی برخوردار باشه و این همان چیزیه که در تعلیم و تربیت برای پرورش انسان‌های موفق کمتر به آن پرداخته می‌شه.

آموزش‌های جدید ما را به مثبت اندیشی، تغییر باورها، داشتن چشم‌انداز، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای زندگی در سطوح برتر و موفقیت تشویق می‌کنند. بدون اینکه به موضوع اصلی یعنی چرایی، کیستی، هدف از آفرینش و تشریح ابعاد وجودی “من” بپردازند.

با فرض قبول اونها، قصدمون اینه که با مطالعه این کتاب چارچوب و زیربنای آگاهی را چنان استوار کنیم که احساس لذت و خوشبختی در همه لحظه‌های زندگی “من” گسترش پیدا کنه.

برشی از کتاب “من کی هستم”:

باید انگیزه و نیروی در “من” بیدار شود تا هرروز، روز تولد “من” شود! با شور و اشتیاقی مملو از انرژی برای همه ‌روزهای هفته از خواب بیدار شوم!

افسردگی با “من” بیگانه بشه. با هر مسئله‌ای ناراحت نشم. به حقایقی دست‌یابم که به‌صورت ریشه‌ای مانع مقایسه زندگی‌ام با دیگران بشه.

نسبت به هر موضوعی موضع نگیرم! به‌راحتی عصبانی نشوم. خیلی از مسائل بی‌اهمیت برایم رنگ ببازند. و در زندگی‌ام همواره احساس خوب، عالی و ارزشمندی داشته باشم.

و زمانی که اینگونه بشه، دیگه در برابر هیچ رویدادی محکوم نیستم! و زندگی‌ام به شگفتی بی‌نظیر تبدیل می‌شه.

اگر چیستی و دلیل بودن خود را نفهمم، گذرانِ یک لحظه از زندگی هم برایم سخت و بی‌معنی خواهد بود! این نگرانی فرسایشی، سراپای وجودم را می‌گیرد. رنج می‌برم! چون می‌دانم که بیهوده و برای سرگرم شدن به این دنیا نیامده‌ام.

نباید غفلت کرد! چرا که زندگی و گذرِ عمر مثل یه جاده بی‌بازگشتیه که همواره مردد هستی و از خودت سوال می‌کنی به خانه نزدیک می‌شوی یا از آن دور؟ تازه اگر از خودت سوال بپرسی!!

انسان فطرتا موجودی فراموشکار است!

“بی هیچ شک و شبهه‌ای، خالقی یکتا و هدفمند، جهان رو به وجود آورده.” بله! شاه کلید معماهای حل شده و نشده بشر از او و به سوی اوست. اگه به خدا ایمان داشته باشیم، می‌تونیم پاسخی روشن به سوالات اساسی زندگی‌مون بدیم!

ریشه اغلب مصائب، گرفتاری‌ها، ترس‌ها و نگرانی‌ها دقیقا جدا انگاشتن ارتباط خدا با خودمونه. این ارتباط ناگسستنی‌ست.

گرچه “من” دارای بدن و ابعاد فیزیکیه، ولی همیشه با مفاهیمی مثل روح، ذهن، عقل، ایمان، عزت نفس، اعتماد به نفس، سعادت و …‌ معرفی می‌شه. همین کلمات؛ بزرگترین نعمتهای خدا و عامل تفاوت انسان با سایر موجودات است.

قدم نهادن آگاهانه و کسب معرفت در مورد مبدأ، حیات، ابعاد، چرایی و حقیقت وجودی‌ام اساسی‌ترین اصل مأموریت زندگیه که غایتش سعادت “من” و حرکت در مسیرش به دلایل ‌بیشماری موجب تحولات عمیق در جهان‌بینی و زندگی “من” می‌شه.

حالا به فرض که خودمون رو شناختیم و نسبت به “من” معرفت پیدا کردیم. چه اتفاقی قراره بیفته؟!

آثار و نتایج خودشناسی:

 • درک نعمت زندگی و در نتیجه بهره‌مندی از مواهب آن
 • ایجاد عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس حاصل باورهای راستین
 • احساس قدردانی و شکرگزاری همیشگی از پروردگار
 • شناخت و نزدیکی بیشتر به خدا
 • احساس آرامش و خوشبختی در همه جنبه‌های زندگی
 • کسب اشتیاق و انگیزه برای رسیدن به اهداف و رویاها

و عجیب اینکه اغلب افراد در مواجهه با زندگی، بجای تفکر در مورد خویش و غنیمت دانستن نعمتِ شناخت “من” به بیرون از وجودشان رجوع می‌کنند.

دقیقاً به ‌مانند شخصی که کلید خود را در خانه گم‌کرده ولی به دلیل روشن بودن بیرون از خانه، در کوچه و خیابان به دنبال آن می‌گردد!

در حالی که کلید سعادت و خوشبختی، درونِ “من” است و راه تعالی تنها با قدم نهادن در مسیر شناخت “من” و ابعاد وجودی‌ام آشکار می‌شود.

اهمیتی ندارد که “من” در زندگی چه چیزی کم دارم یا با چه مشکلاتی مواجه هستم. زیرا با معرفت نسبت به خود، قادر خواهم بود، دنیایم را برای ابد دگرگون کنم. و زمینه هدفمندی، موفقیت و لذت واقعی زندگی‌ام را به زیبایی فراهم آورم.

این کتاب که حاصل سال‌ها دغدغه، تجربه شخصی و مطالعه نویسنده است. سعی دارد علاوه بر پوشش جنبه‌های ذکر شده، آنچه را موجب توفیق و لذت حقیقیِ “من” در وجوه مادی و معنویِ زندگی می‌شود، در روندی منطقی و کاربردی ارائه کند.

بیشتر محتوای این کتاب، حاصل یک‌عمر کنکاش برای یافتنِ پاسخیِ روشن به سؤالاتی است که سال‌هاست، چالش فکری شما و همه افراد علاقه‌مند به دانستن درباره هویت “من” و طریق سعادتمندی است.

و با مطالعه و عمل به اصول آن، بدون صرف انرژی فیزیکی زیاد! تغییر و تحولی ناباورانه و بنیادین در نگرش، رفتار و زندگی مادی و معنوی شما ایجاد خواهد شد.

تردیدها و نگرانی‌هایتان ناپدید و یا کاملاً کم اثر خواهند شد و دیوار ترس‌های بی‌پایه و اساس ذهنتان فرو خواهند ریخت.

زندگی‌تان، معنایِ حقیقی خود را خواهد یافت و طعم لذتِ وصف‌ناپذیر زندگی و قدردانی از خالق یکتا پاداش همیشگی شما خواهد بود.

همچنین مطالب با رویکردی نوین در نگرشِ “من” نسبت به زندگی، کسب موفقیت و حرکت در مسیر سعادتمندی ارائه ‌شده است و روند طرح موضوع‌ها به شکلی است که خواننده را با بیانی ساده و قابل‌فهم، به‌تدریج با مفاهیمی که موجب شناخت “من” است، آشنا می‌کند.

لذا سبب قوی شدن زیربنا و شالوده موفقیت‌های آتی شما در رسیدن به خواسته‌ها و اهدافتان خواهد شد. و درک واقعی خوشبختی و احساسِ پیوسته تنعم و شادی درونی را برایتان به ارمغان می‌آورد.

با مطالعه آن متوجه خواهید شد: هنگامی‌که نگاهِ “من” در آفرینش خود ژرف و عمیق‌تر می‌شود درب‌های رحمت و برکت خداوند یکی پس از دیگری در زندگی‌ام گشوده می‌شود و این قانون آفرینش است!

و “من”ریسمانی از طرح شکوهمند خالق هستی‌ام و می‌خواهم با همه خوبان عالم در این احساس همراه شوم.

برای اینکه اندیشه‌ی حاصل از مطالعه این کتاب به باورتون تبدیل بشه، در مورد نوشته‌های کتاب خوب فکر کنید و مرور کنید. برای شناخت بنیادین “من” آستین‌ها را بالا بزن و اقدام کن! چرا که هیچوقت دیر نیست./

فهرست کتاب:

 1. فصل یک: گستره جهان هستی و من
  • کیستی و چرایی!
  • مخاطره‌های من
  • خودشناسی
  • چیستی “من”
 2. فصل دو: من کی هستم
  1. چیستی روح!
  2. چیستی نفس
  3. چیستی ذهن
  4. ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه
 3. فصل سه: جذب
  1. هم فرکانسی
  2. تفکر یعنی همه چیز!
  3. ادراک
  4. آگاهی
  5. باور، زیربنا و چارچوب زندگی
  6. نگرش
  7. نگرش و انتخاب
  8.  
 4. فصل چهار: نبض زندگی
  1. احساس، سیستم ناوبری من
 5. فصل پنج: من و رستگاری

صفحه اختصاصی "معرفی کتاب"

برای دسترسی به لیست کامل کتابهای معرفی شده و یا معرفی کتابهایی که خوتون خوندید به ما، وارد صفحه اصلی "معرفی کتاب" بشید.

رضا فتحی‌فرد وب‌سایت

نظرات بسته شده است.

×