منو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

معرفی کتاب “خودت رو به فنا نده” گری جان بیشاپ

خودت را به فنا نده
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

مشخصات کتاب:

“خودت رو به فنا نده” یکی از بهترین کتاب‌های حوزه موفقیت، رشد و پیشرفت شخصی به حساب میاد. که به ما یاد میده در رابطه با زندگی، نگرشی جدید داشته باشیم.

غفلت نکنیم و توانایی‌های وجودمون رو کشف و آشکار کنیم. و در کل خودمون رو به فنا ندیم و بهترین نسخه خودمون تو زندگی باشیم! 🙂

کمتر فکر کن و دل به زندگی بده!

دو جمله کوتاه و خلاصه کتاب “خودت رو به فنا نده” که روی جلد اون نوشته شده.

بعضیا تو زندگیشون همیشه در حال تلاش و دویدن هستند. جالب اینکه هیچ وقت به هدفشون نمی‌رسن! خوب که نگاه می‌کنن می‌بینن که داشتن در جا می‌زدن!

این کتاب به نقش صحبت‌ها و گفتگوهای درونی فرد اشاره میکنه که نباید در راه موفقیت ازش غافل شد. گفتگوهایی که فرد با خودش داره می‌تونه اون رو به بهترین جایگاه یا حقیرترین وضعیت برسونه.

مروری بر کتاب “خودت رو به فنا نده!”

اگه دنبال یه دستورالعمل برای داشتن یه زندگی بهتر هستید، به سراغ این کتاب برید. البته لزومی نداره همیشه سرتون توی این کتاب باشه.

نویسنده کتاب میگه هر موقع که به چالش یا مشکلی توی زندگی برخورد کردید، یا می‌خواستید خودتون رو اصلاح کنید، تغییر بدید یا در جهت بهتر کردن خودتون گام بردارید، می‌تونید از نکات این کتاب بهترین بهره رو ببرید.

گری جان بیشاپ کتاب خودش رو به یک سکوی پرتاب برای خواننده تشبیه می‌کنه. در واقع این کتاب از هفت ستون تشکیل شده که هر کدوم از این ستون‌ها یک جمله تأکیدیه.

گفتگوهای درونی در زندگی بسیار مهم هستند و می‌توانند موفقیت یا شکست ما را در زندگی رقم بزنند. باید بدانیم که نوع نگاه و باورهای ما در مورد زندگی حتماً در دنیای واقعی پدیدار خواهد شد.

هر چه بیشتر در مورد موفقیت یا شکست، راحتی یا سختی صحبت کنید خودش را بیشتر در زندگی شما نمایان خواهد کرد.

این کتاب نه فصل داره و توی هر فصل یاد می‌گیریم که چطور برای رسیدن به موفقیت و بهتر کردن زندگی اقدام کنیم.

درس‌‌هایی از کتاب “خودت را به فنا نده”

درس اول: من بسیار مشتاقم!

داشتن اشتیاق یکی از دلایلیه که موجب عملکرد بهتر ما توی زندگی میشه. شوق فرد باعث میشه با تمام وجود برای رسیدن به هدفش تاش کنه.

اشتیاق به ما کمک می‌کنه مقابل مشکلات، سختی‌های راه، تنبلی‌ها و کلیه موانع موفقیت بایستیم. همونطور که ناپلئون هیل توی کتاب “بیندیشید و ثروتمند شوید”، اشتیاق سوزان رو یکی از مهم‌ترین عوامل برای رسیدن به ثروت می‌دونه!

فراموش نکنیم که شرایط در خوشبختی یا بدبختی ما تأثیر چندانی نداره. این ما هستیم که مسئول تمام و کمال زندگی‌مون هستیم.

پس واسه ایجاد تحول توی زندگی باید تلاش کرد و مشتاق بود. بیهوده به شرایط و شانس و این جور مهملات لعنت نفرستیم.

زین پس برای ایجاد تغییر در زندگی با اشتیاق سوزان و با تمام وجود به سمت هدفی که برای خودتون تعیین کردید حرکت کنید و مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

درس دوم: من برای پیروز شدن بی‌تاب و مصمم هستم

اگه ادعای بی‌تابی در کسب موفقیت و مصمم بودن در رسیدن به اهداف دارید، یه سوال توی ذهن نقش می‌بنده. آیا هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی کرده‌اید؟

آیا هدف و برنامه شما، قابل دستیابی و واقع بینانه است؟ اگه اینطوره، حتما یه جا یادداشت کنید تا همیشه چشمتون بهش بخوره!

بنابراین، مصمم بودن، بی‌تاب بودن و داشتن هدف و برنامه در کنار داشتن اشتیاق برای تجربه کردن موفقیت لازم و ضروریه.

درس سوم: من از پس کارم برمی‌‎آیم

به خودتون بگید: “من از پسش برمی‌آیم” به این معنی که هیچ مانعی در مسیر موفقیت نمی‌تونه من رو تسلیم کنه و به زانو دربیاره.

نویسنده کتاب معتقده زندگی هیچگاه به ایده‌آلی که مد نظر شماست نمی‌رسه ولی قرار نیست که شما در مسیر رسیدن به اهداف تسلیم بشید و بگید من به هدفم نمی‌رسم.

بیشتر بخونید:  معرفی کتاب "مغازه خودکشی" از ژان تولی

لازمه که بگید من از پسش برمیام. شما باید بدونید که از پس عملی کردن اهداف و رویاهای خود برمی‌آیید و توانایی رسیدن به موفقیت رو دارید. برای اینکه خودتون رو به فنا ندید باید به خودباوری برسید.

گری جان بیشاپ معتقده:

واقعیت اینه که موقعیت‌های منفی که در زندگی خود تجربه می‌کنیم معمولاً بیش از یک مسئله رو دربرمی‌گیره. این موقعیت‌های منفی مثل یک سم شیمیایی به تمام زندگی ما نفوذ می‌کنه.

وقتی مشکلات در مسیر زندگی شما ظهور کرد یکی پس از دیگری با آن‌ها مواجه شوید و به هیچ عنوان ترس و هراس نداشته باشید. مطمئن باشید که از پس مشکلات برمی‌آیید.

"خودت رو به فنا نده"

درس چهارم: من از تردید استقبال می‌کنم

گری جان بیشاپ در کتاب خودت را به فنا نده یک جمله عالی دارد که می‌گوید:

به یاد داشته باشید که تمام موفقیت‌ها، تمام تجربیات، همه چیزهایی که همیشه به آن‌ها احتیاج دارید و همیشه آرزویش را داشته‌اید، در سرزمین بی‌اطمینانی در انتظار شما هستند.

این کتاب به ما می‌گوید که تمامی ما همیشه در پی اطمینان هستیم و از عدم اطمینان و تردید هراس داریم. دلیل این موضوع این است که قصد داریم از خودمان در برابر حوادث و اتفاقات مختلف و پیش‌آمدهای غیرمنتظره مراقبت کنیم ولی هیچ گاه حواسمان به این نکته نیست که تمایا ما به امنیت باعث می‌شود که نتوانیم اقدامات جسورانه انجام دهیم. این را دانید که اگر باهوش‌ترین فرد باشید و پشت کار فوق‌العاده‌ای هم داشته باشید، در صورتی ریسک‌پذیر نباشید و حاضر نباید در سرزمین عدم اطمینان قدم بگذارید محال است بتوانید موفق شوید. یکی از دلایل اینکه از تردید می‌ترسیم این است که می‌ترسیم شکست بخوریم و دیگران در مورد ما قضاوت منفی کنند. هیچ‌گاه از قضاوت هراس نداشته باشید.

اپیکتتوس جمله فوق‌العاده‌ای دارد که می‌گوید:

اگر می‌خواهی  ترقی کنی راضی باش که فکر کنند احمقی.

هرگز اجازه ندهید که نظر و قضاوت دیگران بر شما تأثیر بگذارد و باعث شود که به فردی منفعل و راحت‌طلب تبدیل شوید. شک نکنید که موفقیت و فرصت‌های ناب در سرزمین عدم اطمینان قرار دارد.

درس پنجم: من نتیجه اعمالم هست نه حاصل افکارم

این درس را با یک نکته مهم از گری جان بیشاپ که در کتاب خودت را به فنا نده مطرح کرده است آغاز می‎کنیم:

شما با افکاری که در سر دارید تعریف نمی‌شود، بلکه در واقع همان چیزی هستید که انجام می‌دهید. شما دقیقاً اعمال خودتان هستید.

بنابراین هیچ کس شما را با افکار و اندیشه‌هایی که در سر دارید نمی‌شناسد. معیار شناخت شما نزد دیگران اعمال و کارهایی است که تاکنون انجام داده‌اید. یکی از مهم‌ترین کارها در زندگی کنترل افکار است. مگر می‌شود افکار منفی مانند شک، ترس و دلهره را به خودمان راه ندهیم؟ حتی موفق‌ترین افراد هم با این افکار روبرو می‌شوند. بنابراین مهم نیست که در فکر شما چیست، باید هر چه زودتر دست به کار شوید و دست به اقدام بزنید. این را بدانید که ما زندگی را با اعمال و کارهای خودمان تغییر می‌دهیم و تغییر هیچ ربطی به اندیشه ما ندارد.

درست است که اندیشه می‌تواند تحول عظیمی در ما به وجود بیاورد ولی آیا تنها با اندیشیدن می‌توانیم به موفقیت برسیم؟ قطعاً خیر! ما باید تلاش و کوشش کنیم و دست به کار شویم. جالب است بدانید که از نظر روان‌شناسی یکی از بهترین راه‎هایی که می‌توانیم از شر تلقین‌ها و افکار منفی خلاص شویم، این است که غرق کارمان شویم و با تمام وجود تلاش کنیم.

درس ششم: من مصمم هستم

مصصم بودن باعث می‌شود که رویاهای خودتان را باور کنید و با اراده‌ای پولادین برای رسیدن به آن رویاها و خواسته‌ها تلاش کنید. جمله زیبایی در کتاب خودت را به فنا نده وجود دارد که می‌گوید:

تبدیل به شخصیتی بشوید که اگر تمام داشته‌هایش را از دست بدهد باز هم دست از پیشرفت و تلاش برنمی‌دارد. مطمئن باشید که پاسخ شما همیشه خارج از منطقه امنی که برای خودتان درست کرده‌اید وجود دارد. کاری که باید بکنید این است که از این منطقه امن خارج شوید و برای  رسیدن به پاسخ تلاش کنید.

مطمئن باشید که وقتی مصمم باشید شرایط و سختی‌ها در مقابل شما تعظیم خواهند کرد. ممکن است هزار بار شکست بخورید و بار هزار و یکم موفق شوید پس هیچ گاه در برابر مشکلات و موانع تسلیم نشوید. هرگز تسلیم نشوید خواسته خودتان را باور کنید تا رنگ واقعیت به خودش بگیرد. برای مصمم بودن باید تکرار را خیلی خوب یاد بگیرید. لازم است صرف نظر از نتیجه و با وجود تمام ترس‌ها و تردیدهایی که دارید، کارهایی که شما را به موفقیت می‌رساند تکرار کنید.

بیشتر بخونید:  معرفی کتاب "قدرت بی قدرتان" از واسلاو هاول

درس هفتم: من هیچ انتظار خاصی ندارم و هر اتفاقی را می‌پذیرم

یکی از نکاتی که در کتاب خود را به فنا نده در آن اشاره شده است و باعث می‌شود کیفیت زندگی خودمان را بهبود بدهیم این است:

تمام کارهایی که می‌دانی نباید انجام دهی را کنار بگذار و تمام کارهایی که می‌دانی باید انجام دهی را شروع کن.

این نکته را به خاطر داشته باشید که همین زندگی که الآن دارید را دوست داشته باشید و چیزی که انتظارش را دارید کنار بگذارید؛ زیرا انتظارات کاری برای شما نخواهد کرد و سهمی در موفقیت شما نخواهند داشت. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باعث می‌شود خودمان را به فنا بدهیم انتظاراتی است که از خودمان و دیگران داریم.

مراقب یک نکته در زندگی خود باشید. وقتی تلاش می‌کنید که ابتدا انتظارهایتان را در نظر بگیرید و سپس برای ساختن زندگی خود مطابق با آن خواسته‌ها و انتظارات حرکت کنید، دچار فشار و استرس خواهید شد و وقتی که می‌بینید انتظاراتتان از حد توان شما خارج است تسلیم می‌شوید و نتیجه تسلیم چیزی به جز افسردگی و ناامیدی نیست. بنابراین همیشه خودتان را برای هر اتفاقی آماده کنید و ببه معنای واقعی کلمه به زندگی خودتان دل بدهید و فکر و اندیشه‌های بیهوده را کنار بگذارید.

توضیح مختصر در مورد گری جان بیشاپ، نویسنده کتاب خودت را به فنا نده

گری جان بیشاپ یکی از نویسندگان قدرتمند و توانای اسکاتلندی است که در شهر گلاسکوی اسکاتلند به دنیا آمد و در همان شهر بزرگ شد و پرورش یافت. او شیفته مباحث پیرامون رشد و پیشرفت شخصی است. این علاقه عجیب باعث شده است که به یک متخصص در این زمینه تبدیل شد. گری جان بیشاپ در حال حاضر یکی از معروف‌ترین و تواناترین مربیانی است که در زمینه خودپروری و رشد و توسعه فردی در اروپا فعالیت می‌کند. وی همواره در پی آن است که مخاطب خودش را به تغییر نگرش در مورد مسائل زندگی دعوت کند. به عقیده وی عمل و کار عاملی است که می‌تواند بسیاری از مشکلات بشر را حل کند و زمینه رشد و پیشرفت درونی او را هم فراهم نماید.

بهترین ترجمه برای کتاب خودت را به فنا نده

بهترین ترجمه کتاب خودت را به فنا نده به آقای حسین گازر تعلق دارد. این کتاب که از دیدگاه نیویورک تایمز یکی از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌ها محسوب می‌شود توسط نشر کوله پشتیمنتشر و روانه بازار شده است. می‌توانید این کتاب را به صورت آنلاین از انتشارات کوله پشتی خریداری کنید.

تلاش کن و خودت را به فنا نده

گری جان بیشاپ در کتاب خودش تلاش می‌کند که مخاطب و خواننده را به عمل و تلاش و کوشش ترغیب کند؛ زیرا به خوبی می‌داند که افکار اهمیت فراوان دارد و می‌تواند انسان را تباه کند یا به قله موفقیت برساند ولی عمل است که آرزوهای انسان را محقق می‌کند و به خواسته‌های او جامه عمل می‌پوشاند. قرار نیست برای رسیدن به موفقیت دائماً در حال فکر کردن و نقشه کشیدن باشید. اگر فرصت از دست برود و وارد عمل نشوید تمام این نقشه‌ها و برنامه‌ها نقش بر آب می‌شود و در آخر کار هیچ دستاوردی هم نخواهید داشت. بنابراین سعی کنید دل به زندگی بدهید و خیلی آسوده زندگی کنید ولی در عوض با تمام قوا برای رسیدن به هدفی که برای خودتان تعیین کرده‌اید تلاش و کوشش کنید.

درباره صفحه "معرفی کتاب"

برای دسترسی به لیست کامل کتابهای معرفی شده و یا معرفی کتابهایی که خوتون خوندید به ما، وارد صفحه اصلی "معرفی کتاب" بشید.

رضا فتحی‌فرد وب‌سایت

نظرات بسته شده است.

×